Bezpieczne stosowanie leków

176913W dzisiejszych czasach niezwykle łatwo popełnić błędy podczas zażywania leków. Po pierwsze dlatego, że zwykle bierzemy ich zbyt wiele. Po drugi- zbyt rzadko zdarza nam się czytać informacje zawarte na opakowaniu lub w ulotce dołączonej do leku. Oprócz preparatów na receptę, przyjmowanych w celu leczenia konkretnych schorzeń, przeprowadzamy też kuracje ziołowe. Dodatkowo bierzemy suplementy diety, mające zapewnić nam piękny wygląd lub pomóc zrzucić kilka kilogramów. Prędzej czy później organizm tego nie wytrzyma, czego konsekwencje mogą być opłakane. Nie bez przyczyny mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć…

Należy więc w pierwszej kolejności uważnie przyjrzeć się liczbie zażywanych medykamentów. Lekarzy warto z kolei poinformować o tym, co bierzemy bez ich wiedzy i w jakich ilościach. Niektóre leki na receptę wchodzą bowiem w reakcję z powszechnie dostępnymi tabletkami przeciwbólowymi, na przeziębienie czy nadkwasotę. Działanie leku zaleconego przez lekarza może być wówczas silniejsze lub może on nie zadziałać wcale. Szczególnie ostrożność należy zachować w razie konieczności stosowania antybiotyków, ale też leków na nadciśnienie, cukrzycę czy choroby układu krążenia.

Niebezpieczeństwo stanowi dla nas również fakt, że składnikiem, na pierwszy rzut oka różnych leków, może być ta sama substancja. Odnosi się to zwłaszcza do środków przeciwbólowych czy pomocnych w leczeniu objawów grypy lub przeziębienia. Można je kupić bez recepty i to często nawet w takich miejscach jak kiosk czy stacja benzynowa. Przyjmując ten sam składnik narażamy się na kilkukrotne przekroczenie normy stosowania. Nic dziwnego, że wkrótce potem czujemy się jeszcze gorzej niż przed wzięciem leku. Widać tu, jak ważne jest zapoznanie się z treścią ulotki i składem każdego preparatu.

Z powodu rozmaitych dolegliwości kurujemy się też ziołami. To sposób popularny od lat
i nawet w odległej przeszłości bardzo często stosowany. Jednak warto być świadomym, że kuracje ziołowe również mogą pociągnąć za sobą skutki uboczne, szczególnie wtedy gdy przeprowadzamy je, zażywając jednocześnie inne leki. Dotyczy to między innymi takich popularnych ziół jak dziurawiec czy miłorząb japoński.

Aby zatroszczyć się o bezpieczeństwo zażywania leków, trzeba też zwrócić uwagę na skład posiłków. Również jedzenie może przyczynić się do tego, że dany preparat nie zadziała tak jak powinien. Produkty z błonnikiem mogą na przykład zmniejszyć skuteczność leków na serce, a wapń zawarty w jogurtach osłabić działanie antybiotyków.
Cierpiąc z powodu kilki schorzeń, musimy nieraz brać kilka różnych tabletek. Ważne, by nie robić tego za jednym razem, a zachować odstęp kilku godzin. Dodatkowo kiedy zachodzi konieczność wzięcia leku na ból, najlepiej odczekać potem około cztery godziny, zanim zażyjemy jakikolwiek inny specyfik.

Warto też pamiętać, by wszystkie leki popijać letnią wodą niegazowaną. Tabletek lepiej też nie przegryzać, a te w postaci kapsułki łykać w całości. Jeśli nie zachodzi taka konieczność, wynikająca z choroby, powinniśmy starać się nie przyjmować więcej niż pięć różnych preparatów farmaceutycznych. To na pewno wyjdzie nam na zdrowie.

Opublikowane w: leki

Comments are closed.