Co pomoże na łzawienie i pieczenie oczu?

istock-000019735192xsmallSkupianie wzroku na ekranie telewizora czy na monitorze lub sezonowa alergia to tylko niektóre z przyczyn powodujących problemy z oczami. Dolegliwości takie jak łzawienie czy pieczenie oczu nie należą do przyjemnych. Utrudniają codzienne funkcjonowanie, przeszkadzają w pracy, a czasami wywołują jeszcze inne objawy takie jak ból głowy. W lżejszych przypadkach można próbować pomóc sobie samemu, dbając bardziej o oczy i oszczędzając wzrok. Jeśli zbyt często uskarżamy się na niepokojące objawy, nie pozostaje nic innego, jak udać się po poradę do okulisty. Czekanie, aż problem sam się rozwiąże, może przyczynić się do zaostrzenia objawów, a w dalszej kolejności, do znacznie poważniejszych kłopotów ze wzrokiem.

Bardzo często od pieczenia i łzawienia oczu zaczyna się zapalenie spojówek. Objawy na wstępie mogą nas zmylić, bo zwykle nie są specjalnie uciążliwe. Dopiero z czasem przybierają na sile. Łzawieniu towarzyszy zwykle nadwrażliwość na światło. W tym przypadku niezbędna okazuje się wizyta u okulisty. Kuracja polega na stosowaniu wydawanych na receptę kropli do oczu z antybiotykiem, a także leków przeciwzapalnych i przeciwwirusowych. Powszechna dziś dolegliwość ze strony oczu to zespół suchego oka. Bardzo często dotyka osoby pracujące przy komputerze przez wiele godzin. Chorobie sprzyja też dym papierosowy, a także nadmiernie suche powietrze, panujące w miejscach klimatyzowanych. Pomocne w tym przypadku okazują się krople do oczu określane jako sztuczne łzy, które można kupić bez recepty. Należy pamiętać o ich częstym stosowaniu , tak aby oko było nawilżone przez cały dzień. Terapię warto uzupełniać specjalnymi żelami pomagającymi zachować odpowiednią wilgotność oczu. Używa się ich jedynie na noc.

Rzadko kiedy o wywoływanie pieczenia czy łzawienia podejrzewa się noszone soczewki kontaktowe. Jednak niedokładnie wyczyszczone lub uszkodzone, jak najbardziej mogą nasilać odczuwane objawy. Najlepszym wyjściem będzie tu użycie nowych soczewek. Warto pamiętać też, aby czyścic je płynami specjalnie do tego przeznaczonymi. Na kłopoty z oczami, w tym pieczenie, może wpływać także nadmiar słońca. Okuliści często przypominają o konieczności zakładania okularów przeciwsłonecznych i to nie tylko latem, ale też zimą, zwłaszcza podczas pobytu w górach.
Wiele osób dotyka dziś problem alergii pod różną postacią. Można być uczulonym między innymi na sierść zwierząt czy pyłki roślin. Te alergie także powodują łzawienie czy zaczerwienienie oczu. Kiedy objawy nasilają się po kontakcie ze zwierzętami, z reguły wiadomo co jest ich przyczyną. Poleca się wówczas stosowanie zimnych okładów lub soli fizjologicznej, która służy do przepłukiwania oczu. Najlepiej też unikać kontaktu z alergenem, co niekiedy przychodzi nam z trudem, szczególnie wtedy, gdy nie wyobrażamy sobie życia bez towarzystwa zwierząt domowych. Częściej jednak za łzawienie czy pieczenie oczu latem odpowiadają pylące rośliny. U znacznej liczby osób pojawia się wtedy też katar sienny. Z leczeniem nie ma co zwlekać, ponieważ oprócz kropli do oczu typu sztuczne łzy, konieczne bywają czasem inne leki na receptę lub odczulanie. Alergicy muszą też pamiętać o noszeniu okularów przeciwsłonecznych. Pomóc może również spędzanie więcej czasu w pomieszczeniach zamkniętych, co latem stanowi wielkie wyzwanie.

Opublikowane w: leki

Comments are closed.