Dlaczego warto czytać ulotki leków?

images (1)Czytanie ulotek informacyjnych leków jest bardzo ważne. Zarówno w przypadku leków bez recepty, jak i tych przepisywanych z polecenia lekarza. Wielu z nas, szczególnie w okresie jesienno-zimowym kupuje w aptece leki na grypę i przeziębienie. W akcie desperacji bierzemy różne tabletki, popijając je syropem. Jest to ogromny błąd, który może odbić się na naszym zdrowiu. Każdy wyrób farmaceutyczny posiada ulotkę informacyjną, w której znajdują się szczegółowe informacje dotyczące składu, wskazań, przeciwwskazań, dawkowania oraz ewentualnych skutków ubocznych.

Wiele osób wychodzi z założenia, że leki sprzedawana bez recepty i ich niewłaściwe przyjmowanie nie niesie za sobą szkodliwych skutków. Sytuacja jest zupełnie odwrotna. Nawet z pozoru przyjmowanie całkowicie bezpiecznych suplementów witaminowych może wywołać niebezpieczne skutki uboczne. Lekarz, który przepisuje leki podaje pacjentowi informację na temat dawkowania. Szczegółowe informacje na temat możliwych skutków ubocznych w tym prawidłowego oraz nieprawidłowego przyjmowania leku są podane w ulotce informacyjnej. Wiele leków wchodzi w niepożądane interakcje z innymi lekami, niekoniecznie na receptę. Strach przed czytaniem ulotek informacyjnych dotyka wiele osób, które wolą być nieświadome ewentualnych skutków ubocznych leków. Prawda jest zupełnie inna, ponieważ w przypadku prawidłowego dawkowania leku wystąpienie skutków ubocznych jest minimalizowane a ich ewentualne wystąpienie jest informacją, aby w przyszłości podczas leczenia pacjenta wykluczyć grupę leków ze składnikiem aktywnych, który wywołuje reakcję alergiczną. Osoba przyjmująca leki powinna mieć także świadomość, że przyjmowanie farmaceutyku ma więcej korzyści niż nieleczenie się. Firma farmaceutyczna produkująca dany lek ma obowiązek poinformować o wszystkich niepożądanych działaniach leku. W przypadku ich wystąpienia zaprzestaje się leczenia tym farmaceutyku i wybiera inny, alternatywny o tym samym działaniu. Przed wypuszczeniem na rynek leku koncerny farmaceutyczne przeprowadzają liczne badania. Każda sytuacja, w której wystąpiła nietolerancja leku powinna być zgłoszona do  lekarza, farmaceuty, firmy farmaceutycznej lub bezpośrednio do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Nie tylko wiedza na temat niewłaściwego stosowania oraz dawkowania leków jest ważna. Także w przypadku stosowania produktów ziołowych należy zapoznać się z ich właściwościami oraz przeciwwskazaniami. Jednym z przykładów jest jednoczesne stosowanie dziurawca oraz tabletek antykoncepcyjnych. Dziurawiec obniża skuteczność działania antykoncepcji, co może skutkować niechcianym zajściem w ciążę. Analogiczna sytuacja występuje w przypadku stosowania pokrzywy u osób mających problemy z cukrzycą. Jednoczesne stosowanie pokrzywy i leków cukrzycowych wzmaga działanie tych drugich. Pamiętajmy, aby dla własnego bezpieczeństwa oraz zdrowia naszych najbliższych przed podaniem leku zapoznać się dokładnie z ulotką informacyjną. Zastosowanie się do wskazań opisanych w ulotce zminimalizuje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Opublikowane w: leki

Comments are closed.