Jak odróżnić lek od suplementu diety?

z11695470Q,Mimo-ostrzezen-ekspertow--w-Polsce---suplementy-diCoraz więcej ludzi cierpi w dzisiejszych czasach z powodu dolegliwości powodowanych niewłaściwym odżywianiem, przewlekłym stresem czy stale rosnącym tempem życia. Aby wspomóc swój organizm, stosujemy szeroko reklamowane i dostępne w aptekach bez recepty suplementy diety. Niewielu z nas w rzeczywistości potrafi określić czym tak naprawdę są owe suplementy. Bardzo często klienci aptek nie zdają sobie sprawy z istnienia różnic jakie występują pomiędzy lekiem a suplementem diety.

Zgodnie z prawem lek to środek farmaceutyczny powstały w celu leczenia danej choroby lub jej zapobiegania. Wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania oraz możliwe działania niepożądane stanowią zwykle treść dołączonej ulotki. Wszystkie leki dopuszczone do sprzedaży w Polsce są rejestrowane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Proces ten poprzedza złożenie przez producenta leku wniosku potwierdzającego bezpieczeństwo i skuteczność danego specyfiku. Leki ponadto stanowią przedmiot stałego nadzoru inspekcji farmaceutycznej. Dodatkowo lekarze wraz z farmaceutami dbają o bezpieczeństwo ich zażywania. Na opakowaniach tych środków znajdziemy cechy charakterystyczne w postaci napisów lek wydawany bez recepty lub produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza -OTC, a także numer dopuszczenia do obrotu krajowego.

Suplement diety z kolei to nic innego jak środek zwykły środek spożywczy przeznaczony do wzbogacenia codziennej diety w witaminy, minerały i inne składniki, na których niedobór w danej chwili cierpimy. Prawo nie wymaga rejestracji czy dokumentów poświadczających skuteczność tego typu produktów. Nad ich jakością czuwa inspekcja sanitarna. Przed wprowadzeniem suplementu do obrotu w Polsce, producent musi tylko zawiadomić Głównego Inspektora Sanitarnego oraz przedstawić mu wzór opakowania jakie trafi do sprzedaży. Środek taki musi być obowiązkowo opatrzony napisem suplement diety, co pozwala konsumentom na odróżnienie go od leku.

Bez recepty od lekarza zaopatrzymy się więc zarówno w leki z grupy OTC, które pozwalają nam samodzielnie leczyć popularne dolegliwości typu przeziębienie, jak i suplementy diety. W tym ostatnim przypadku trzeba jednak zachować ostrożność. Mało który suplement dostępny na rynku farmaceutycznym to preparat jednoskładnikowy, stąd też niezwykle łatwo tu o przedawkowanie. Ponadto wiele suplementów wchodzi w reakcje chemiczne z lekami na receptę, które przyjmujemy celem leczenia rozmaitych schorzeń, co również nie pozostaje obojętne dla zdrowia. Tym bardziej, że naprawdę niewielu pacjentów informuje lekarzy o zażywaniu środków dostępnych bez recepty. Konsumenci, którym zależy na pewności czy kupowany przez nich środek jest lekiem czy suplementem diety, mogą to rozpoznać po kodzie kreskowym widniejącym na opakowaniu. W obu przypadkach zaczyna się on od cyfr 590, jednak tylko i wyłącznie przy leku OTC w dalszej kolejności doszukamy się cyfr 9990. Warto mieć to na uwadze, bo na pewno żaden suplement diety nas nie wyleczy, nawet jeśli nie będzie się bardzo różnił składem od leku OTC.

Opublikowane w: leki

Comments are closed.