Praca w farmacji

Czy praca w farmacji ma przyszłość? Na studia farmaceutyczne wybiera się coraz mniejsza liczba osób – wynika to z wymagającego programu tych studiów, jak również dużego nakładu pracy własnej, który czeka studentów przez 5 lat nauki. Farmacja jest kierunkiem wymagającym i ciężki, który eliminuje w trakcie toku studiów wielu chętnych do wykonywania tej pracy. jednak osoby, którym uda się pomyślnie zdać wszystkie końcowe egzaminy mogą bez przeszkód wykonywać ten zawód. Praca w farmacji wymaga przede wszystkim ukończenia specjalistycznych studiów farmaceutycznych, trwających 5 lat. Podczas ich trwania studenci poznają składniki i sposoby przyrządzania konkretnych leków i mikstur leczniczych, odbywają również zajęcia z recept oraz tworzenia konkretnych leków. Praca w farmacji wymaga również od młodych adeptów tego kierunku doskonałej znajomości zagadnień chemicznych, szczególnie tych niezbędnych do tworzenia konkretnych roztworów oraz maści. Praca w farmacji będzie wymagała również odpowiednich umiejętności związanych z czytaniem i interpretowaniem recept.

 

Podczas odbywania studiów farmaceutycznych bardzo istotne są praktyki studenckie, które na tym kierunku są obowiązkowe i przebiegają pod czujnym okiem osób odpowiedzialnych za kształcenie praktyczne studentów. Adepci farmacji kierowani są do aptek i szpitali, gdzie przez jeden miesiąc zdobywają doświadczenie na stanowiskach technicznych oraz typowych, farmaceutycznych. Praca w farmacji wymaga odpowiedniego przygotowania do wykonywania zawodu. Podczas praktyk student może samodzielnie przekonać się, na czym polega praca w aptece czy stanowiskach związanych z tworzeniem receptur.

 

Praca w farmacji polega również na doradzaniu jakie preparaty bez recepty będą odpowiednie na typowe dolegliwości, takie jak kaszel suchy, ostry ból gardła problemy z hemoroidami czy też problemy związane z bólami mięśni czy stawów. Zadaniem farmaceuty jest dowiedzieć się, czy klient nie jest uczulony na konkretne składniki danego leku i zaproponować produkty, które są w jego zakresie cenowym. Farmaceuta jest również upoważniony do oferowania środków kosmetycznych oraz produktów ziołowych, dostępnych w ofercie. Farmaceuta podczas swojej pracy tworzy wiele produktów, zarówno leczniczych, jak i kosmetycznych. Są one tworzone z polecenia lekarza, jak również w wyniku prośby konkretnych klientów. Praca w farmacji obejmuje również obsługę kasy fiskalnej, zadania związane z prezentowaniem ekspozycji oraz tworzeniem promocji na konkretne produkty przecenione w aptece. Farmaceuci są również zobowiązani do tworzenia list zamówień oraz kontaktowania się z dostawcami.

 

Czy praca w farmacji jest opłacalna? Na samym początku młody farmaceuta może być nieco zaskoczony zarobkami, jednak będą one rosły zgodnie z przepracowanym stażem pracy. Można również szukać zatrudnienia w prywatnych aptekach, gdzie stawki są minimalnie wyższe. Farmaceuta może jednak również liczyć na liczne premie oraz dodatki do pensji związane z pracą w soboty, niedziele czy tez święta.

 

 

Opublikowane w: farmacja

Comments are closed.