Sposób na udaną antykoncepcję

Antykoncepcja to ogól metod mających na celu zapobieganie zapłodnienia komórki jajowej przez męskie plemniki. Antykoncepcja jest stosowana od wieków, pomimo, iż zmieniały się jej metody oraz skuteczność. Obecnie antykoncepcja to potężna gałąź współczesnej medycyny, stale udoskonalana i przeznaczona dla zróżnicowanych odbiorców. Główne przeznaczenie środków antykoncepcyjnych nie zmieniło się -mnogość form może jednak zaskoczyć. Każdy znajdzie wśród nich coś odpowiedniego dla siebie. Gdzie znaleźć można konkretne środki antykoncepcyjne? Jakie metody antykoncepcji wyróżniamy? Czy są one bezpieczne dla zdrowia?

Temat antykoncepcji budzi wiele kontrowersji, szczególnie w środowiskach prawicowych. Obecnie jednak wiele środków antykoncepcyjnych ma nie tylko za zadanie uniemożliwienie zapłodnienia, ale również uchronienie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, jak również regulowanie poziom hormonów w organizmie. Środki antykoncepcyjne dostępne są zarówno z przepisu lekarza, jak i bez konieczności posiadania odpowiedniej recepty.

Do najczęściej wykorzystywanych środków antykoncepcyjnych zalicza się prezerwatywy. ich popularność wynika ze stosunkowo wysokiej skuteczności zapobiegania ciąży, jak również z powodu ceny oraz dostępności. prezerwatywy dostępne są bez recepty, a dostać je można zarówno w aptekach, supermarketach, stacjach benzynowych. prezerwatywy tworzone są z cienkiego lateksu, który chroni przed wnikaniem nasienia do dróg rodnych kobiety. Dodatkowo budowa prezerwatywy pozwala na niwelowanie zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV czy AIDS. Prezerwatywy nie należą do środków drogich, dlatego też ich popularność jest tak wysoka. Dodatkowo nie wymagają specjalistycznego przygotowania (jak ma to miejsce np. w przypadku globulek czy środków dopochwowych). Stosowanie prezerwatyw nie ma negatywnego wpływu na zdrowie. Jedynym zagrożeniem może być uczulenie na lateks – w tym wypadku zalecane są prezerwatywy wykonywane z innych materiałów.

Kolejnym popularnym środkiem antykoncepcyjnym są środki hormonalne. te przepisywane są głównie z zalecenialekarza i przeznaczone głównie dla kobiet. Najbardziej popularne to oczywiście tabletki antykoncepcyjne, które zażywa się przez cały czas trwania cyklu. Zadaniem tabletek jest hamowanie owulacji oraz umożliwienie zapewnienia sobie ochrony przed niechcianą ciążą przez cały czas zażywania tabletek. tabletki posiadają w swoim składzie odpowiednio dobrane hormony. Co ciekawe, tabletki tego typu mogą być przepisywane już nastolatkom z zaburzeniami hormonalnymi, bez względu na to, czy są one aktywne seksualnie. Hormony są dostępne również pod postacią plastrów (do stosowania zewnętrznego) oraz zastrzyków, które co jakiś czas wykonuje lekarza. Skuteczność tabletek hormonalnych jest uznawana za najwyższą, wynosi ok. 99%.

Wiele kobiet decyduje się również na antykoncepcję taką jak spirale – ich zadanie to również wydzielanie hormonów , jednak w tym przypadku produkt wykorzystuje się przez długi czas i nie ma konieczności codziennego podtrzymywania jego działania, jak w przypadku tabletek.

Opublikowane w: farmacja, leki

Comments are closed.