Suplementy diety – czy naprawdę działają?

http-www-shutterstock-com-pl-pic-70250746-stock-photo-assorted-pills-html-src-je6cy6esjrwjxgt7fndgfg-1-21_5b18-w648.jpgCoraz więcej osób zmaga się z problemem nadwagi oraz otyłości. Przyczyny tego stanu mogą być różne od zbyt dużej ilości przyjmowanych kalorii i braku ruchu po problemy ze zdrowiem takie, jak obniżony metabolizm czy zaburzenia gospodarki hormonalnej. Bez względu na przyczynę problemu wiele osób sięga po suplementy diety. Ich skuteczność nie jest potwierdzona badaniami naukowymi a informacje podane w reklamie przygotowane są na zlecenie koncernów farmaceutycznych. Lekarze alarmują o skutkach ubocznych wynikających z zbyt częstego sięgania po suplementy diety. Mogą one prowadzić do uszkodzenia wątroby a niektórzy lekarze wręcz straszą swoich pacjentów, że osoby często przyjmujące suplementy żyją krócej. Jaka jest skuteczność ich działania?

Odchudzanie jest nieodłącznym elementem życia większości kobiet. Niezadowolone ze swojego ciała, w pogoni za upragnioną sylwetką są w stanie poświęcić się dla diety i godzin spędzonych na siłowni. Odchudzanie to proces długotrwały, wymagający czasu i regularności. Zniechęceni efektami próbujemy go przyspieszyć i chętnie sięgamy po środki odchudzające. W telewizji, Internecie czy prasie kobiecej – wszędzie reklamy cudownych suplementów diety, w których producenci zapewniają o ich wyjątkowej skuteczności. Prawda jest zupełnie inna. Nie chudnie się z dnia na dzień, tak jak się nie przytyło. Tylko i wyłącznie dobrze zbilansowana diet oraz odpowiedni ruch zagwarantują nam skuteczną i trwałą utratę wagi. Oraz, co jest najważniejsze, nie wpłyną na pogorszenie a polepszenie naszego stanu zdrowia. Na rynku są dostępne leki na odchudzanie, jednak ich przyjmowanie niesie ze sobą konsekwencje ze strony układu krążenia. Są przepisywane dla osób zmagających się z otyłością, ponieważ otyłość niesie ze sobą większe konsekwencje niż ewentualne przyjmowanie leków. Jest to uzasadnione medycznie. W przypadku osób, które mają problem z nadwagą wystarczy konsekwencja w zmianie sposobu odżywiania oraz regularność w ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu.

Nie tylko środki na odchudzanie mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Także przyjmowanie większości suplementów diety. Lekarze apelują o rozwagę w przyjmowaniu preparatów witaminowych, ponieważ badania naukowe nie potwierdzają ich skuteczności. Osoba, której dieta jest odpowiednio skomponowana nie potrzebuje dodatkowej suplementacji. Jedynie w przypadku kobiet w ciąży, osób starszych lub po przebytej chorobie jest wskazanie do dostarczenia niektórych składników, ale o tym decyduje lekarz przepisując odpowiednie preparaty.

Suplementy diety skutecznie odchudzają nasze portfele, ponieważ ich cena wynosi niekiedy kilkadziesiąt złotych. Właściwości odchudzające, na jakie powołuje się producent można otrzymać w wyniku przyjmowania naturalnych produktów. O wiele zdrowsze jest dodawanie otrębów pszennych do posiłku niż przyjmowanie błonnika przed w postaci tabletki. Zanim sięgniemy po reklamowany suplement diety przeczytajmy jego skład, opinię oraz zastanówmy się, czy jedynym efektem odchudzającym nie będzie uszczuplenie naszego portfela.

Opublikowane w: farmacja

Comments are closed.