Ziołolecznictwo znowu modne!

Zioła znane są ludzkości od tysiącleci. Wykorzystywane na różnorodne sposoby, stanowiły pierwsze leki niezbędne do łagodzenia bólu, w przypadkach niestrawności Ziołami zajmowali się szamani, felczerzy, druidzi – znajomość konkretnych ziół była przekazywana z pokolenia na pokolenie i przez długi okres czasu stanowiła podstawy sposób na radzenie sobie z różnorodnymi dolegliwościami. Zioła wykorzystywane były również w kosmetyce – wiele kosmetyków tworzono na bazie konkretnych roślin czy wyciągów z ich elementów. jak ziołolecznictwo wygląda dzisiaj? Czy jest ono skuteczne? Czy wspomaganie się ziołami jest dobre dla naszego zdrowia?

Ziołolecznictwo traktowane jest jako medycyna alternatywna, naturalne. W aptekach znaleźć można liczne preparaty na bazie ziół, roślin leczniczych, również susz zielarski, przeznaczony do tworzenia herbat leczniczych, naparów do kąpieli i wiele innych. Wszystkie dopuszczone do sprzedaży produkty posiadają odpowiednie atesty, dzięki czemu ich stosowanie jest bezpieczne i nie wymaga specjalistycznych konsultacji lekarskich. Co niezwykle istotne – preparaty zielarskie dostępne w aptekach najczęściej są tworzone na bazie ziół hodowanych w ścisłych warunkach, tworzonych właśnie na potrzeby medycyny.

Zioła wykorzystywane są w różnorodnych schorzeniach – od bólów miesiączkowych, poprzez przeziębienia, stany zapalne, a kończąc na wspomaganiu leczenia konkretnych chorób zarannych Zioła nie tylko wspomagają działanie leków, ale skutecznie regenerują organizm, wpływają na nasze samopoczucie, mogą powodować uczucie odprężenia, ulgi. Wiele ziół stosowanych jest również do inhalacji – to niezwykle istotne ich zastosowanie. Zioła wspomagają oddychanie, pomagają przy udrożnianiu dróg oddechowych, niwelują nieżyty nosa, zmniejszają obrzęk śluzówki i zmniejszają ilość wydzieliny nosowej. odpowiednio przygotowany napar pozwoli skutecznie leczyć nieżyty zarówno u dorosłych, jak u dzieci. Szczególnie w przypadku tych ostatnich to niezwykle naturalna, nieinwazyjna oraz bezpieczna metoda. Zioła mogą doskonale wspomagać również odprężenie organizmu – zastosowanie lawendy czy mieszanek z dodatkiem rumianku idealnie sprawdza się podczas kąpieli. Do wody dodać należy odpowiednią ilość konkretnego suszu i pozwolić wodzie naciągnąć się eterycznymi, leczniczymi olejkami.

Zioła możemy hodować również samodzielnie – na balkonie w skrzynkach, jak i w ogrodach. Zapewniając im odpowiednie otoczenie oraz chroniąc od negatywnych czynników środowiska (spaliny) możemy liczyć na uzyskanie zdrowotnych roślin o wyjątkowych właściwościach. Po ich wyrośnięciu konieczne jest ich zebranie i ususzenie – tak przygotowane są gotowe do spożytkowania w domu.

W przypadku ziół należy zachować jednak daleko idącą ostrożność. Wiele z nich może powodować zmniejszanie działania konkretnych antybiotyków czy leków antykoncepcyjnych – tak jest w przypadku dziurawca. przed wykorzystaniem konkretnego naparu warto zaznajomić się z ulotkami przyjmowanych leków i przekonać, iż konkretna roślina nie zaszkodzi nam.

Opublikowane w: apteki, leki

Comments are closed.