Zmora XXI wieku – alergia

dandelion-760815_1280Alergia – zmora XXI wieku. Kiedyś dotykała niewielki odsetek społeczeństwa, dziś to coraz większy problem. Uczulenie może się pojawić w każdym wieku. Nie tylko dotyczy dzieci. Dorośli również mogą nagle zareagować na różne substancje, nawet na takie, które wcześniej nie wywoływały żadnych reakcji. Czym więc jest alergia i jak z nią skutecznie działać, a przede wszystkim jak przeciwdziałać.

Termin „alergia” nie jest nowy. Schorzenie to jako jednostka chorobowa, pojawiło się już na początku XX wieku. Jednak współczesny poziom wiedzy, definiuje je znacznie obszerniej. Dziś wiemy już, że jest to reakcja układu odpornościowego na konkretny bodziec. Objawy alergii pojawiają się natychmiast, w skrajnych przypadkach, może nawet pojawić się zagrożenie życia. Nie należy więc bagatelizować jej objawów, a kiedy już się pojawią skutecznie z nimi walczyć, stosując właściwe leki.

Uczuleni możemy być właściwie na wszystko. Pyłki roślin, pleśnie, grzyby, roztocze kurzu domowego czy spożywane pokarmy. Są oczywiście alergie, które z pozoru da się wyeliminować. Nadwrażliwość na niektóre składniki diety, można zmniejszyć lub całkowicie zminimalizować, unikając ich jedzenia. Jednak czynników od nas niezależnych, takich jak kurz czy pyłki nie da się na co dzień uniknąć. Co prawda można doprowadzić do tego, że nasze mieszkanie będzie czyste, ale nie jesteśmy w stanie w 100% wyeliminować kurzu osadzającego się w pomieszczeniu. Podobnie z pyłkami. Oczywiście możemy unikać spacerów w ciepłe, suche dni, ale to też nie rozwiązuje problemu. Są sytuacje, że musimy wyjść z domu, chociażby do sklepu czy pracy. Dlatego ważne jest aby starać się zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, które jeśli się już pojawią, są wyjątkowo nieprzyjemne.

W aptekach bez recepty możemy zakupić specjalne preparaty zmniejszające objawy alergii. Mogą być to środki w postaci tabletek czy syropów, stosowane doustnie. Są też preparaty w postaci aerozolu , które stosujemy miejscowo. Oczywiście są również maści czy żele do stosowania w alergiach skórnych. Farmaceuta po zapoznaniu się z objawami, doradzi coś odpowiedniego. Jednak to działanie nie wyeliminuje problemu. Zniweluje co prawda niepożądane objawy, ale alergia i tak wcześniej czy później da o sobie znać.

Chcąc podjąć skuteczną walkę z uczuleniem, koniecznie musimy zasięgnąć porady lekarza specjalisty. Zleci on wykonanie odpowiednich badań oraz testów, które potwierdzą ewentualna alergię oraz wskażą jednoznacznie jej przyczynę. Zwykle wykonuje się testy skórne, które dość precyzyjnie pokazują na co jesteśmy uczuleni. Jeśli jednak tą metodą nie uda się ustalić przyczyny alergii, można wykonać próby prowokacyjne. Polegają one na bezpośrednim podaniu alergenu różnymi drogami i obserwacji reakcji następujących po nim. Oczywiście takie badania wykonuje się tylko w asyście lekarza, który w razie czego może udzielić szybkiej pomocy. Kiedy już wiemy jaki czynnik wywołuje uczulenie, możemy spróbować „odczulić” organizm na jego działanie. Immunoterapia jest w tej chwili jednym z najskuteczniejszych środków w walce z alergią.

Opublikowane w: leki

Comments are closed.