Choć menstruacja to absolutna fizjologia, która nikogo dziś nie dziwi, nie wszystkie kobiety miesiączkują w ten sam sposób. Mówi się, że krwawienie miesięczne trwać powinno około pięciu dni i może wywoływać miernie nasilone dolegliwości bólowe oraz ogólne pogorszenie samopoczucia. Niektóre przedstawicielki płci pięknej przechodzą przez okres menstruacji stosunkowo łagodnie i właściwie bez bólu, co pozwala im sprawnie funkcjonować i realizować wszystkie obowiązki życia codziennego. Obok nich istnieje jednak jeszcze jedna grupa kobiet – grupa, w której krwawienie miesięczne to czas zmagań z silnym bólem podbrzusza (i nie tylko), zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, zmianami skórnymi, rozdrażnieniem i labilnością emocjonalną etc.
Wydaje się zatem, że sposób, w jaki kobieta przechodzi przez czas menstruacji uzależniony jest od jej indywidualnych uwarunkowań. Niektóre panie zmagają się bowiem z problemem bolesnego miesiączkowania z powodu m.in. nieprawidłowego ukształtowania anatomicznego narządów rodnych lub innych stanów chorobowych. Niekiedy problematyczna menstruacja pojawia się jednak bez uchwytnych dostępnym panelem badań przyczyn. Na wyjątkowo bolesne i obarczone szeregiem rozmaitych objawów krwawienia narażone są przede wszystkim kobiety, których codzienność upływa w atmosferze nasilonego stresu i starań o bycie perfekcyjną. Po raz kolejny medycyna obserwuje więc ścisłą zależność pomiędzy stanem ducha a dolegliwościami ciała.
Jak zatem radzić sobie z bolesną menstruacją? W walce z silnym bólem świetnie sprawdzają się oczywiście leki przeciwbólowe. Należy je jednak stosować ostrożnie, rozważnie, a przede wszystkim zgodnie z zaleceniami lekarza. Obecnie na rynku istnieje wiele preparatów dostępnych bez recepty, które skutecznie łagodzą nieprzyjemne dolegliwości. Należy do nich m.in. paracetamol, ibuprofen czy metamizol. Jeśli jednak stosowanie wymienionych substancji nie przynosi upragnionej ulgi, a miesiączkująca kobieta wciąż zmaga się z utrudniającymi funkcjonowanie dolegliwościami, zdecydowanie warto wybrać się do lekarza. Przeprowadzi on szereg badań diagnostycznych i zaleci pacjentce stosowanie silniejszych leków przeciwbólowych wydawanych jedynie w punktach aptecznych w oparciu o właściwą receptę.
Ważną zasadą, o której należy pamiętać w przypadku walki z bolesną menstruacją jest niedopuszczanie do pojawienia się bólu. Oznacza to więc, że jeśli przewidujemy, że za kilka godzin rozpocznie się bolesne krwawienie, już w tym momencie przyjmujemy preparat przeciwbólowy, który stopniowo rozwija swoje działanie i nie dopuszcza do powstania dolegliwości bólowych o dużym nasileniu, których późniejsze zwalczenie bywa poważnym problemem.
Farmakoterapię bolesnego miesiączkowania warto wspomagać właściwą dietą. Na kilka dni przed spodziewanym krwawieniem należy zmienić sposób odżywiania. Zaleca się zrezygnowanie z picia dużych ilości kawy i jakichkolwiek ilości alkoholu. Ponadto, warto również odstawić pokarmy bardzo słone, pikantne, smażone i nadmiernie przetworzone na rzecz zdrowych, pełnowartościowych posiłków bogatych w gotowane warzywa i świeże owoce.
Istotne jest także prawidłowe nawodnienie organizmu. Miesiączkująca kobieta traci bowiem krew, a więc wewnątrzustrojowe płyny, które należy systematycznie uzupełniać. W tym celu najlepiej sięgnąć po wodę mineralną, herbatki ziołowe i przygotowywane w domu soki i koktajle bez zbędnych, chemicznych konserwantów.