Migrena to bardzo silny ból głowy, który rzadko kiedy ustępuje po zażyciu jednej tabletki przeciwbólowej. Lekarze wyróżniają migrenę pospolitą, która charakteryzuje się pulsującym bólem odczuwalnym tylko z jednej strony głowy. Drugi rodzaj stanowi migrena z aurą, którą poprzedzają znacznie poważniejsze objawy. Zaliczają się do nich nagle pojawiające się kłopoty ze wzrokiem takie jak mroczki lub świetliste plamy przed oczami. Dodatkowo może pojawić się też drętwienie części twarzy czy ręki. Charakterystyczne dla obu tych rodzajów są też mdłości oraz bardzo silne uczucie zmęczenia poprzedzające wystąpienie samego ból głowy.
Zdaniem lekarzy migrena należy do grupy problemów neurologicznych. Diagnozuje się ją przede wszystkim na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem na temat objawów i stopnia ich zaawansowania. W wyjątkowych przypadkach medycy zalecają wykonanie tomografii mózgu w celu wykluczenia poważniejszych chorób takich jak guz mózgu.
W zależności od tego jak często pacjenta dotykają ataki migreny, a także do jakiego stopnia uniemożliwiają mu one wykonywanie codziennych czynność, specjaliści zapisują stosowne lekarstwa lub inne rodzaje terapii. Ponadto można spróbować pomóc sobie domowymi sposobami lub skorzystać z metod naturalnych. Lekarze zachęcają pacjentów do dokładnej obserwacji swych objawów i notowania spostrzeżeń w założonym do tego celu zeszycie. Bardzo ważne jest, by umieć przewidzieć wystąpienie migreny. Bowiem tylko leki wzięte jeszcze wtedy, zanim pojawi się charakterystyczny ból głowy, najskuteczniej potrafią się z nim rozprawić. Do najczęściej przepisywanych środków farmaceutycznych należą te, które tylko łagodzą objawy migreny, lub też takie, których zadaniem jest przerwać atak bólu. Do tych ostatnich zaliczają się tak zwane tryptany, przeznaczone dla osób borykających się z naprawdę uciążliwymi bólami. Tej grupie pacjentów lekarze zapisują też lekarstwa mające zapobiegać napadom migreny. Trzeba je jednak zażywać systematycznie każdego dnia. W przypadku migreny pospolitej stosuje się zwykle leki o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych, zawierające w swym składzie aspirynę czy ibuprofen. Apteki mają w swej ofercie również specjalne środki bez recepty, których wyłącznym celem jest walka z migreną. Powyższych specyfików nie wolno brać codziennie, gdyż przyniesie to odwrotny skutek w postaci przewlekłego bólu głowy. W takiej sytuacji trzeba zwrócić się do lekarza i z jego pomocą odstawić lek.
Niestety duża liczba pacjentów nie jest do końca zadowolona z efektów terapii farmakologicznej i kieruje się w stronę metod niefarmakologicznych. Do takich należą akupunktura lub elektroakupunktura, jednak brak dowodów naukowych na ich skuteczność. Ponadto można wypróbować też homeopatię, terapię polem magnetycznym, ziołolecznictwo, zimne okłady na bolące miejsca lub masaże skroni z użyciem olejku lawendowego lub miętowego. Warto z pewnością wypróbować każdy sposób, jeśli daje on chociaż cień szansy na złagodzenie swego cierpienia.