Czy branie suplementów zawsze jest dobrym rozwiązaniem

medicine-31105_1280Reklamy głównie telewizyjne wręcz atakują zachętami do kupowania suplementów. Są dostępne bez problemów, w każdej aptece, a nawet każdym sklepie spożywczym. Czy jednak zawsze warto je brać? Czy zawsze jest to w ogóle bezpieczne? Generalnie raczej suplementy nie powinny zaszkodzić – co najwyżej mogą w ogóle nie pomóc. Może się zdarzać, że organizm w ogóle nie odczuje ich działania, to z tego względu, że suplementy są to środki spożywcze i nie podlegają takim restrykcyjnym regulacjom, jak leki. Są traktowane jak jedzenie, czyli mają mieć określony skład, nie mogą zawierać niedozwolonych substancji. Czy jednak mają mieć działanie lecznicze, to już nie jest konieczne. Generalnie suplementy nie leczą, lecz mogą wzmacniać i uodporniać organizm poprzez dostarczanie określonych składników. Tutaj też może się kryć niestety pewne niebezpieczeństwo.

W końcu składników takich jak witaminy i minerały dostarczamy sobie przede wszystkim wraz z pożywaniem osoba, która odżywia się zdrowo, w zrównoważony i zróżnicowany sposób, generalnie nie powinna mieć problemów z niedoborem określonych składników odżywczych. Konieczne jest natomiast dobre przygotowanie się do tego, by wybrać taką dietę, która będzie tych niezbędnych substancji dostarczać. Może się zdarzać, że nasza dieta nie jest więc w te substancje odpowiednio bogata. Dlatego z tego względu organizm może zacząć to odczuwać i mogą się pojawiać takie symptomy, które nas powinny zaniepokoić. Jednak w przypadku gdy mamy normalną, zróżnicowaną dietę, suplementy mogą się okazać wręcz szkodliwe, bo mogą powielać te składniki, które dostarczy już sobie w diecie.

Poza tym wiele osób ma tendencję, by łączyć różne preparaty wieloskładnikowe, z jednoskładnikowymi lub wieloskładnikowymi, co sprawia, ze dieta jest niektórymi składnikami mineralnymi czy witaminami przesycona. Tymczasem dla organizmu, jak się okazuje, może być szkodliwy zarówno ich niedobór, jak i ich nadmiar. Dlatego takie ważne jest, by faktycznie udało się dobrze do tego podejść i zastosować takie rozwiązania, które będą lepsze, czyli zamiast sięgać po suplementy, najpierw wprowadzić do swojej diety pewne zmiany. Dzięki temu można zadbać o to, by taka dieta była odpowiednio wyregulowana, by nie pojawiały się jakieś problemy, które mogą spowodować kłopoty na drodze zdrowotnej, niestety, nieuświadomieni konsumenci i zwolennicy suplementów, nierzadko nie zdają sobie z tego sprawy.

Karmieni suplementami, wierzą, że pomogą im one w różnych przypadłościach i dolegliwościach, że uda się faktycznie za ich pomoc zwalczyć nawet poważne problemy zdrowotne. Takie podejście może być faktycznie bardzo złe, może sprawiać, że nie uda się tego problemu wyleczyć. To może być poważny problem, reklama czy tego chcemy czy nie w bardzo wyraźny sposób wpływa na zachowania konsumentów, gdy mamy zaś do czynienia z wpływem w tak ważnej strefie, zaczyna się już problem. Dlatego należy zakazać tak powszechnej reklamy suplementów, gdyż nierzadko tego typu przekaz niestety wprowadza konsumentów w błąd i może negatywnie wpływać na ich zdrowie.

Opublikowane w: farmacja

Dodaj komentarz