Jak wybrać czepek chirurgiczny jednorazowego użytku?Ubrania ochronne podczas zabiegów chirurgicznych odgrywają niezwykle istotną rolę. Czepki, maseczki czy fartuchy zapobiegają przenoszeniu w obszar pola operacyjnego drobnoustrojów oraz innych ciał obcych, co z kolei przekłada się na bezpieczeństwo pacjentów. Aby w okolice rany nie dostały się włosy oraz martwy naskórek, chirurdzy oraz pozostali członkowie zespołu medycznego powinni nosić czepki chirurgiczne. Zdaniem wielu lekarzy najlepiej sprawdzają się berety jednorazowe. Jak wybrać model odpowiedni dla siebie oraz na co zwracać uwagę podczas zakupu czepków?

Krój czepka

Na rynku dostępne są czepki typu furażerka, czepki typu beret oraz czepki w kształcie hełmu. Pierwsze z nich idealnie dopasowują się do głowy, dzięki czemu ich użytkownicy nie muszą martwić się o zsunięcie. Tak zwane berety świetnie sprawdzają się dla osób mających długie włosy. Ich zakładanie jest bardzo proste, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Świetną ochronę przed przenoszeniem drobnoustrojów zapewniają czepki w kształcie hełmu, które osłaniają nie tylko głowę, ale także szyję. Można polecić je mężczyznom z obfitym zarostem na brodzie. W praktyce czepki w kształcie hełmu stosowane są dość rzadko, ponieważ ich noszenie jest niewygodne.

Wiązany albo na gumkę

Oprócz kroju czepka, ważny jest także sposób jego zakładania. Furażerki wiązane z tyłu na troki pozwalają na dostosowanie szerokości materiału do głowy. Użytkownik w każdej chwili może go poszerzyć lub zwęzić, co sprawdza się zwłaszcza przy długotrwałych zabiegach. Specjalne wiązanie zapobiega zsuwaniu się materiału w trakcie operacji, co wiąże się z wysokim komfortem jego użytkowania. Jednorazowe czepki chirurgiczne wiązane na troki częściej wybierane są przez mężczyzn. Dlaczego? Kobiety z długimi włosami miewają problemy z wiązaniem troków. Warto wspomnieć, że oprócz furażerek wiązane są także czepki w kształcie hełmu. Berety mają z kolei wszytą gumkę. Dzięki niej zakładanie czepka jest ekspresowe. Warto zaznaczyć, że berety z wszytą gumką świetnie trzymają się na głowie i nie zsuwają się nawet przy gwałtownych ruchach użytkownika.

Materiał czepka

Każda operacja wymaga pełnej koncentracji. Zarówno chirurdzy, jak i pozostali członkowie personelu medycznego, w trakcie zabiegów muszą czuć się komfortowo, by mogli w pełni skupić się na pacjencie. Wybierając czepek jednorazowego użytku warto postawić na taki z oddychającego materiału. Podczas długotrwałego zabiegu na pewno sprawdzi się beret lub furażerka wykonana z wiskozy. Materiał ten świetnie przepuszcza powietrze, a na dodatek jest przyjazny dla skóry. Równie dobrym wyborem będzie czepek z włókniny polipropylenowej. Materiał oprócz tego, że jest przepuszczalny dla pary wodnej, ma właściwości hipoalergiczne. Aby w trakcie operacji lekarz nie odczuwał dyskomfortu związanego z poceniem się, może postawić na czepek ze wzmocnieniem pochłaniającym pot. Taśma wszyta w okolicach czoła szybko chłonie wilgoć, przez co świetnie zabezpiecza pole operacyjne. Wkładka może być wykonana na przykład z włókniny typu Spunlace.

Trwałość czepka

Czepki chirurgiczne jednorazowe powinny zapobiegać przenoszeniu bakterii i innych drobnoustrojów nawet podczas długotrwałych zabiegów. W związku z tym, materiał ich wykonania powinien być nie tylko przewiewny, ale i trwały. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji do minimum chirurg powinien postawić na czepek wykonany z włókniny o gramaturze około 25g/m². Pozostali członkowie sali operacyjnej mogą zdecydować się na nieco cieńsze berety. Czepki wykonane z włókniny o gramaturze około 16g/m2 są mniej trwałe, ale idealnie sprawdzają się w przypadku pielęgniarek oraz biernych obserwatorów.
Czepek chirurgiczny jednorazowego użytku to konieczny element ubioru na sali operacyjnej. Podczas wyboru odzieży ochronnej warto zwracać uwagę na jej cenę, krój, materiał wykonania oraz właściwości. Do wykonywania prostych zabiegów wystarczy niejałowy beret chirurgiczny wykonany z cienkiego materiału dobrego gatunku. W przypadku operacji z dużą ilością płynów lepszym wyborem będzie czepek medyczny w kształcie furażerki wykonany z włókniny o podwyższonej gramaturze.

Zaufany dostawca

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na naszą ostateczną decyzję powinien być również wybór odpowiedniego sprzedawcy dla naszych jednorazowych czepków chirurgicznych. W internecie znajdziemy wiele wyspecjalizowanych sklepów, jednak nie wszystkie mogą sprzedawać produkty odpowiedniej jakości, która przecież jest bardzo ważna. Jednym z takich sklepów, któremu możemy zaufać jest madens.pl. Oferuje On darmową wysyłkę dla zamówień powyżej 250 złotych, atrakcyjne rabaty dla stałych klientów, a nawet darmowe próbki niektórych produktów! Koniecznie postaw na zaufanego dostawce.

Opublikowane w: wyposażenie

Comments are closed.