Jakie leki są stosowane w przypadku choroby refluksowej?

Choroba refluksowa przełyku jest bardzo nieprzyjemnym schorzeniem. Na pewno każdy, kto ma z nią do czynienia, zgodzi się z tym stwierdzeniem. Za najgorsze objawy odpowiada nadmiernie wydzielany kwas solny. Co zatem zrobić, aby uporać się z tym problemem? Pomocne są w tym dostępne na rynku medykamenty.
Główne leki stosowane w przypadku choroby refluksowej przełyku to inhibitory pompy protonowej. Co kryje się za tymi trzeba tajemniczymi słowami? Medykamenty te mają na celu blokowanie wydzielania się kwasu solnego. Wszystko po to, aby chory w końcu mógł na chwilę odsapnąć od posiadanych przez siebie dolegliwości. Najważniejsze leki wchodzące w skład tej grupy to omeprazol, i pantoprazol. Należy je przyjmować rano – minimum pół godziny przed jedzeniem, aby zdążyły aktywować się i wyeliminować nieprzyjemny kwas solny, który przyczynia się do cofania treści pokarmowej. Zazwyczaj te leki przyjmuje się przez około miesiąc, choć zdarzają się przypadki, kiedy chorzy muszą brać określone medykamenty nawet przez całe życie.
Ważne są też leki będące antagonistami receptora histaminowego H2. Dlaczego? Ich działanie jest bardzo skuteczne w aspekcie niwelowania histaminy, która przyczynia się do produkcji kwasu solnego. W tym wypadku takie właśnie medykamenty należy stosować przed snem (oraz rano). Niektórzy chorzy często są budzeni w wyniku choroby refluksowej przełyku i nie mogą odpowiednio zregenerować się. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby leki z tej grupy stosować też łącznie z inhibitorami pompy protonowej. Niekiedy lekarze zapisują chorym leki o słabszym działaniu. Ich głównym zadaniem jest zobojętnienie kwasu solnego oraz osłonę błony śluzowej. Warto wiedzieć, że jest ona narażona na szkodliwe działanie tej substancji, dlatego należy mieć ją pod szczególną ochroną. Leki występują pod różną postacią (jak choćby tabletek do żucia). Te medykamenty należy stosować wtedy, kiedy pojawiają się dokuczliwe objawy choroby refluksowej przełyku. Wszystko po to, aby je jak najbardziej złagodzić.

Opublikowane w: leki

Dodaj komentarz