Probiotyki – jak stosować, by pomogły?

Każdy z nas miał do czynienia w swoim życiu z probiotykami. Są dostępne w formie produktów aptecznych i stosowane pod postacią tabletek bądź saszetek, na półkach sklepowych znajdziemy także produkty spożywcze wzbogacane probiotykami. Niezależnie od postaci, w jakiej będziemy je przyjmować, probiotyki potrafią naprawdę wiele.
Lekarze zalecają probiotyki szczególnie przy stosowaniu kuracji antybiotykowej. Potwierdzono zresztą, że nawet co dziesiąta osoba zażywająca antybiotyki cierpi na skutki uboczne w postaci biegunek. Wynikają one z zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej jelit, zaś zażywanie probiotyków sprawia, że substancje te namnażają się w jelitach i pozwolą zniwelować niekorzystne działania niepożądane. To jednak właściwość tylko probiotyków aptecznych.
Preparaty z priobotykami powinny być przyjmowane już od pierwszego dnia stosowania antybiotyków i zażywane jeszcze po zakończeniu antybiotykoterapii. Najlepiej stosować je, zachowując stosowny odstęp czasowy: około 2 godzin przed lub po zażyciu antybiotyku. Od jakiegoś czasu na rynku funkcjonują preparaty, mające w swoim składzie szczep drożdżaka. W przypadku preparatów probiotycznych opartych na drożdżach odstęp czasowy nie jest wymagany, można zatem zażyć oba preparaty jednocześnie.
Preparaty probiotyczne pozwalają skracać czas trwania biegunek – i to nie tylko tych wywołanych antybiotykoterapią. Przyjdą z pomocą także przy biegunkach wirusowych czy bakteryjnych. To właściwie jedyne skuteczne i bezpieczne jednocześnie rozwiązanie możliwe do zastosowania już od początku trwania infekcji. Zdolność probiotyków do pobudzania jelit do pracy sprawia, że pomagają także w problemach trawiennych, zaparciach, wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Spektrum ich zastosowania jest, jak więc widać, szerokie. Zobacz tutaj.
Preparaty probiotyczne przychodzą także z pomocą kobietom cierpiącym na infekcje ginekologiczne.
Prawidłowo funkcjonująca flora bakteryjna pochwy składa się w ponad 95% z pałeczek kwasu mlekowego Lactobacillus. Towarzyszy im niewielki odsetek chorobotwórczych drobnoustrojów. Czasem jednak proporcje te zostają zaburzone, a jeśli liczba drobnoustrojów przekracza dopuszczalny poziom, dochodzi do dokuczliwych infekcji. Probiotyki zalecane wówczas przez ginekologów dostępne są w formie tabletek doustnych lub dopochwowych. Od standardowych probiotyków różnią się one możliwością osiedlenia się w nabłonku ścianek pochwy oraz antagonistycznym działaniem na zewnętrzne narządy płciowe. Lekarze często polecają ich profilaktyczne zażywanie, jeśli infekcje towarzyszą szczególnie często, podczas korzystania z basenu czy innych tego typu obiektów użyteczności publicznej.
Ciekawostka: badania potwierdziły, że podawanie jednego z probiotycznych szczepów (Lactobacillus rhamnosus GG) kobietom w ostatnim trymestrze ciąży i niemowlętom w pierwszych sześciu miesiącach życia obniża ryzyko pojawienia się alergii u tych dzieci o połowę. Zastosowanie probiotyku gdy alergia już wystąpi, przyspiesza ustąpienie jej objawów.

Polecamy również zapoznać się z poniższym artykułem: https://aptekapomocna24.pl/pol_m_Apteka_Uklad-pokarmowy_Probiotyki-odbudowa-flory-306.html

 

Opublikowane w: leki

Dodaj komentarz