Zawody medyczne

stethoscope-840125_1280Praca w ochronie zdrowia to specyficzna działka. Wymaga od pracowników szczególnych predyspozycji, które w innych miejscach nie są wymagane. Jakie zawody medyczne znamy? Po pierwsze myślimy o lekarzach i pielęgniarkach. Jednak pracowników medycznych jest dużo więcej. Do grupy tej zaliczają się też ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, sekretarki medyczne, dietetycy, psychologowie oraz farmaceuci, diagności laboratoryjni, technicy radiologiczni. Jak widać, zawody medyczne to dość szerokie pojęcie. Każda specjalność ma swoje określone zadania i nie może funkcjonować bez innych specjalności. To bardzo ważne, gdyż często stawia się lekarzy na stopniu wyższym niż reszta personelu. Jest to krzywdzące, gdyż żaden szpital ani przychodnia nie mogłyby dobrze działać bez innych członków zespołu. Jakie więc cech powinien mieć pracownik medyczny.

Po pierwsze, ważna jest komunikatywność. Bez tego nie damy sobie rady. Zawody medyczne, to praca, która opiera się na kontakcie z ludźmi przez 24 godziny na dobę. Bez umiejętności rozmowy ukierunkowanej na problem pacjenta, nie będziemy mogli go wyleczyć. Mówi się, że doświadczony lekarz potrafi w 80 % postawić diagnozę na podstawie zebranego wywiadu. Badanie fizykalne oraz badania laboratoryjne i obrazowe to tylko kwestia upewnienia się.

Kolejną istotną cechą jest szacunek do ludzi. Nie ulega wątpliwości, że ludzi trzeba lubić. W przeciwnej sytuacji możemy liczyć na szybkie wypalenie. Zawody medyczne są niestety bardzo narażone na to zjawisko. Pacjenci mają różne podejście do personelu. Część z nich jest roszczeniowa, potrafi zwyzywać pracowników i stanowczo utrudniać ich pracę. Na oddziałach trafiają się ludzie z różnych środowisk, jednak każdego trzeba leczyć tak samo. Każdemu należy się szacunek, nawet jeśli jego zachowanie jest karygodne. Zawody medyczne to nie jest łatwy kawałek chleba.

Następną ważną kwestią, być może najważniejszą, jest podatność na stres. Życie i zdrowie ludzkie to tak naprawdę najcenniejsze rzeczy. Nie można kupić zdrowia. Zawody medyczne mają za zadanie walczyć o te dwie rzeczy. Każda porażka w tej dziedzinie to jeden człowiek. Zawody medyczne tak naprawdę wykonują swoją pracę na ludziach. Nie są to długopisy, książki czy chleb. Praca jest niesamowicie odpowiedzialna. Każdy błąd może nas srogo kosztować. W pracy zdarzają się sytuacje ekstremalne, w których trzeba podejmować decyzję w jedną sekundę. Często jest to tylko jedno spojrzenie na monitor i już trzeba działać dalej. Nie każdy da sobie radę w takim napięciu. Zawody medyczne to praca dla zdecydowanych i tak naprawdę odważnych osób.

Zawody medyczne wymagają również dużej wrażliwości. Trzeba mieć dużo empatii, aby pomóc drugiemu człowiekowi. Pacjenci na oddziałach są postawieni w trudnej sytuacji. Brak prywatności, kiepskie warunki, męczące leczenie. Pracownicy muszą jak najbardziej wczuć się w rolę chorego i pomóc mu przetrwać ciężki czas choroby. Zawody medyczne to z pewnością nie praca dla samolubnych osób.

 

Opublikowane w: leki

Dodaj komentarz