Zioła są darem matki natury. Towarzyszą nam od zawsze. Z ich znakomitych właściwości leczniczych korzystali nasi przodkowie, którzy nie znali syntetycznych medykamentów. Dzisiaj coraz częściej powracając w łaski natury zamiast tradycyjnych leków wybieramy preparaty ziołowe, które niekiedy wykazują większą skuteczność i są bezpieczniejsze dla organizmu. Wybierając naturalne produkty pamiętajmy, aby kupować je w aptece lub sklepie ziołowym. Samodzielne zbieranie ziół niepoparte wiedzą i doświadczeniem może być bezpośrednim zagrożeniem zdrowia. Rumianek zabrany w miejskim parku może dla nas zaszkodzić nadmiarem ołowiu, niż pomóc swoimi właściwościami. W trosce o swoje i najbliższych bezpieczeństwo kupujmy preparaty lecznicze wyłącznie w sprawdzonych źródłach.
Najpopularniejsze produkty ziołowe:
Melisa posiada właściwości uspakajające i ułatwiające zasnąć, poprawia trawienie, uśmierza bóle menstruacyjne oraz mdłości towarzyszące ciąży. Wykazuje właściwości poprawiające pamięć i koncentrację. Napar przygotowany z melisy zwiększa wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci. Poprawia trawienie oraz pobudza apetyt. Jest wskazana do picia w towarzystwie ciężkostrawnych potraw. Znalazła zastosowanie w przypadku skurczu jelit i dróg żółciowych. Ma działanie wiatropędne i lekko moczopędne. Regularne picie naparu z melisy działa przeciwmiażdżycowo. Wpływa także korzystnie na wątrobę, hamując proces utleniania lipidów, tym samym zapobiega jej stłuszczeniu. Preparaty zawierające pokrzywę wpływają na poziom hemoglobiny we krwi na właściwym poziomie. Reguluje poziom cukru we krwi oraz w nieznacznym stopniu ciśnienie.
Pokrzywa charakteryzuje się wieloma właściwościami, do których należy: działanie moczopędne (niezastąpione w przypadku leczenia kamienicy nerkowej), oczyszczające (wspomaga proces wydalania z organizmu szkodliwych substancji), przeciwdziała zatrzymywaniu się wody w organizmie.
Mięta pieprzowa jest także bardzo popularnych ziołem powszechnie używanym do dnia dzisiejszego. Wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz dezynfekujące skórę i błonę śluzową, poprawia apetyt i trawienie dzięki zwiększeniu wydzielania środków trawiennych. W połączeniu z innymi ziołami, jak kwiatu czarnego bzu, oraz krwawnika pospolitego znakomicie wzmaga leczenie kataru, przeziębienia oraz grypy.
Nagietek lekarski wykazuje bogate właściwości takie, jak przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwskurczowo, żółciopędne, gojąco oraz dezynfekujące skórę i błonę śluzową. Nieznacznie zwiększa produkcję soków trawiennych.
Pamiętajmy, że preparaty ziołowe wchodzą w interakcje z innymi lekami i mogą mieć konsekwencje dla naszego zdrowia. W przypadku rozpoczęcia leczenia środkami farmakologicznymi sprawdźmy, czy na ich skuteczność nie ma wpływu aktualnie przyjmowany preparat ziołowy. Planując zabieg operacyjny trzeba odstawić wiele preparatów ziołowych. Czosnek oraz miłorząb sprzyjają krwawieniom, dziurawiec zatorom a waleriana wydłuża okres działania narkozy. Pamiętajmy o tym a w razie wątpliwości skonsultujmy się z lekarzem lub farmaceutą.