Praca technika farmacji to nie tylko liczenie pigułek!

Co właściwie robi technik farmacji? Czy technicy farmacji pracują jedynie w aptece? Większość ludzi, kojarzy pracę farmaceuta z realizowaniem recept i liczeniem pigułek. Odnosi się to do apteki ambulatoryjnych, zwanej także apteką detaliczną, ale istnieje również wielu techników farmacji którzy odnajdują swoje miejsce w opiece zdrowotnej. Zatem warto wymienić różne rodzaje zadań farmacji, aby lepiej zrozumieć ten temat.

 

Duży odsetek miejsc pracy technika farmacji o właśnie praca w aptece. Technik farmacji, a raczej to, co może zrobić, to zależy od przepisów i zasad, a także od jego wykształcenia. W ogóle, technicy nie mogą dostarczać informacji klinicznych pacjentom. Ostateczna kontrola recept również nie należą do nich. W niektórych państwach, technicy mogą dostarczyć informacji na temat leków, które nie wymagają recepty, takich jak, paracetamol i ibuprofen. Zadania technik obejmują, lecz nie są ograniczone między innymi do poniższych kwestii. Jest to zbieranie informacji o pacjencie o do ubezpieczenia i informacji osobistych, jeśli takowe są potrzebne. Technik farmacji odpowiada również za wprowadzanie i przetwarzanie recept w systemie komputerowym oraz wypełnianie i sprzedaż recept. Może także wykonywać mieszanie leków, które nie są dostępne w handlu, odpowiada za zamawianie leków, odbieranie telefonu. Do niego też często należy współpraca z firmami ubezpieczeniowymi w sprawie zatwierdzenia płatności za niektóre leki. Utrzymanie i prowadzenie kasy i rachunkowości również często leży w jego kompetencji podczas pracy w aptece.

 

Jednak istnieje wiele różnych zadań dla techników farmacji również i w aptece szpitalnej. Najczęściej są to technicy, którzy pracują w centrum farmacji. Ponadto możemy wyróżnić zdecentralizowanych techników i wielu innych. Ci technicy w całości mogą przeprowadzić następujące czynności, ale nie ograniczają się do nich. Odpowiadają za wypełnianie nowych zamówień, odpowiadają za wiele leków, mają do czynienia z lekami doustnymi i są zobowiązani do przygotowania sterylnych leków złożonych w tym tych do chemioterapii. Do ich zadań należy także odpowiadanie na telefon czy też przygotowywanie leków. Dostarczanie leków i trzymanie bazy danych apteki – tym też zajmuje się technik farmacji. Dozowanie i śledzenie wszystkich substancji kontrolowanych w całym szpitalu, utrzymanie urządzeń automatyki np. automatyczne dozowanie i przechowywanie leków również jest ich zadaniem. Każdy technik farmacji musi zatem wiedzieć jak obsługiwać systemy automatycznego napełniania. Odpowiada również za zakup wszystkich leków i materiałów potrzebnych w aptece i prowadzenie i zarządzanie harmonogramów.

 

Najciekawsza praca dla techników to jednak apteka jądrowa. Tutaj technik farmacji odpowiada za przygotowywanie produktów radioaktywnych, czyszczenie i przygotowanie jałowych obszarów do sporządzania mieszanek, wprowadzanie zamówień do systemu aptecznego czy też sporządza produkty rozliczeniowe dla szpitala lub kliniki.

 

Czy praca jako technik farmacji jest Twoim marzeniem? Już dzisiaj zacznij je realizować!

 

 

 

 

Opublikowane w: farmacja

Comments are closed.