Niskie ciśnienie- jak sobie pomóc?

mierzenie-cisnienia-960x638Hipotensja to stan, który może powodować zawroty głowy, osłabienie, mroczki przed oczami, a także omdlenia. Czasami dolegliwości te pojawiają się po zbyt szybkim wstaniu z łóżka, zmuszając do ponownego znalezienia się w nim. Zdarzają się także bóle głowy oraz nudności. Niestety, niskie ciśnienie zwykle jest nieleczone. Nie postępujemy tutaj tak, jak w przypadku nadciśnienia, na które możemy zastosować kilka grup leków.

Niedociśnienie rozpoznajemy głównie, gdy skurczowe ciśnienie tętnicze nie przekracza 100 mmHg. Może ono być bardzo dokuczliwe, w tym stopniu, że będzie utrudniać naszą aktywność życiową. Zwykle przyczyna hipotensji jest nieznana, jednak badacze dopatrują się jej w wyjątkowo elastycznej budowie ścian naczyń. Niemniej jednak niskie ciśnienie to zmora, która dotyka szczególnie kobiety. Jednak patrząc na to z medycznego punktu widzenia, lepiej jest mieć niskie ciśnienie, gdyż jesteśmy wtedy mniej narażeni na pewne choroby np. serca. Nie ulega wątpliwości, że jest ono znacznie bezpieczniejsze niż nadciśnienie tętnicze, które prowadzi do wielu groźnych chorób.

Rozpatrując różne przyczyny, które wywołują niskie ciśnienie, nie sposób nie wspomnieć o chorobie Addisona czy też o niewydolności serca. Tym jednostkom chorobowym zwykle jednak towarzyszą także inne dolegliwości, jednak zawsze trzeba je wykluczyć, gdy mamy zbyt niskie ciśnienie.
Jedną z głównych zasad leczenia hipotensji jest odpowiednie nawodnienie. Co więcej, niskie ciśnienie może być spowodowane zbyt małą podażą wody. Powinniśmy pić codziennie minimum 2 litry wody. Spożywamy ją małymi łyczkami. Najlepiej jeżeli jest ona niegazowana. Przy kwestii napojów nie możemy zapomnieć o kawie. Jest to sprawa dość kontrowersyjna, gdyż kawa i herbata odwadniają. Niemniej jednak, kawa jest wskazana, gdy mamy niskie ciśnienie. Lepiej mała niż duża, popijana częściej. Pamiętajmy, że na każdą szklankę kawy musimy wypić jedną dodatkową szklankę wody. Napoje słodzone nie są wskazane.

Niskie ciśnienie daje nam prawo do stosowania większej ilości soli. Nie powinniśmy jednak przesadzać, ale słone przekąski w ciągu dnia mogą nam pomóc w walce z hipotensją.

Mając niskie ciśnienie, jesteśmy bardziej narażeni na omdlenia oraz groźne upadki. Jest to dość nieprzyjemne i zdarza się głównie w zatłoczonych, ciepłych miejscach. Jeżeli wiemy, że zwykle robi się nam słabo w kościele, to najlepiej przed wyjściem z domu wypić sobie kawę oraz wodę. Ubieramy się nie za ciepło, bo przegrzanie rozszerza naczynia i jeszcze bardziej obniży nasze ciśnienie. Jeżeli mamy możliwość, wybieramy przewiewne miejsca z dala od tłumów ludzi, z ewentualną możliwością ewakuacji. Gdy czujemy, że robi się nam słabo, nie czekamy na omdlenie, tylko wychodzimy na powietrze. Gdy jesteśmy w domu, powinniśmy pamiętać o powolnym wstawaniu z łóżka.

Nie ma zbyt wielu leków skutecznych w przypadku hipotensji. Na niskie ciśnienie możemy stosować na przykład tabletki zawierające kofeinę z glukozą.

 

Opublikowane w: leki

Dodaj komentarz