Bardzo wielu pacjentów nie jest do końca zadowolonych ze skutków leczenia tradycyjnego. Uskarżają się między innymi na brak skuteczności zażywanych medykamentów. Pragnąc zwalczyć trapiące ich schorzenia, szukają pomocy w niekonwencjonalnych metodach leczenia, w ziołolecznictwie lub w medycynie chińskiej. Niektórzy z nich, po zasięgnięciu informacji u lekarza lub farmaceuty, próbują też leczenia homeopatycznego. Światowa Organizacja Zdrowia i wszystkie państwa Unii Europejskiej traktują homeopatię jako nieodłączną część medycyny. Nie oznacza to jednak, że wszyscy lekarze uchodzą za sprzymierzeńców tej metody leczenia. Tylko w krajach takich jak Niemcy czy Francja państwo refunduje koszty zakupu leków homeopatycznych. W niektórych zagranicznych szpitalach możliwe też jest zwrócenie się o poradę do lekarza- specjalisty w tej dziedzinie. Polscy medycy mają szansę na poszerzanie swej wiedzy na wielu szkoleniach z zakresu homeopatii.
Zdaniem homeopatów każda choroba powoduje naruszenie pewnego naturalnego stanu w organizmie człowieka. Zastosowanie leków homeopatycznych pozwoli z kolei na powrót do dobrej formy. Zasadą ich działania jest podobieństwo, stąd też muszą być dopasowane do konkretnego organizmu. Tylko wtedy, w myśl powyższej zasady, będą współgrać z jego stanem. To z kolei przełoży się na powrót do wewnętrznej harmonii ciała.
Leki homeopatyczne dzielą się na pojedyncze i złożone. Proces ich wytwarzania odbywa się w oparciu o stosowne przepisy i przebiega pod pełnym nadzorem. Te pierwsze produkuje się z jednego składnika o pochodzeniu roślinnym, zwierzęcym czy też mineralnym. Zwykle nie dołącza się do nich ulotki, a decyzję o tym, jak stosować i w jakich ilościach, podejmuje lekarz. Leki złożone zawierają w sobie co najmniej kilka związków aktywnych. Można je zażywać samodzielnie, kierując się informacjami podawanymi w ulotce.Wszystkie leki homeopatyczne odznaczają się niskim stężeniem substancji aktywnych. Zależnie od choroby istnieje możliwość ich łączenia lub podawania różnych preparatów na zmianę. Najbardziej znaną postacią, jaką przybierają te leki są granulki. Jednak w aptekach spotyka się też standardowe formy takie jak syropy, tabletki, maści czy krople. To, że środki homeopatyczne działają, zostało udowodnione w czasie badań klinicznych, a także obserwacji lekarzy. Za ich stosowaniem przemawia również bezpieczeństwo, bowiem nie wywołują one skutków ubocznych. Jedynie kobiet w ciąży powinny zasięgnąć porady lekarskiej, zanim zdecydują się na kurację homeopatyczną.
Leków tych nie należy zażywać razem z posiłkiem. Najlepiej zrobić to pół godziny przed albo godzinę po jedzeniu.
Stale rośnie na świecie liczba pacjentów, ale też i lekarzy- zwolenników homeopatii. Ta dziedzina wiedzy medycznej stanowi nawet osobny kierunek studiów na kilku uniwersytetach europejskich. Zaletą leków homeopatycznych jest na pewno fakt, że wpływają one na siły obronne organizmu i czynią go bardziej odpornym. Na uwagę zasługuje też pełna kontrola nad produkcją i wprowadzeniem tych środków do sprzedaży.
Opublikowane w: apteki, farmacja, leki