Czy warto brać witaminy?

vitamins-26622_1280Od dawna toczy się dyskusja czy warto spożywać witaminy. Ile osób, tyle opinii na ten temat. Niektórzy uważają, że witaminy absolutnie nic nie pomagają, a mogą jeszcze zaszkodzić. Zwolennicy takiej teorii są zdania, że trzeba na co dzień odpowiednio się odżywiać, a wtedy w organizmie nie będzie brakowało żadnych potrzebnych elementów. Inne osoby są jednak zdania, że zawsze warto mieć pod ręką najważniejsze witaminy. Osobnicy z tej grupy argumentują, że nie zawsze udaje nam się doprowadzić do organizmu właściwej ilości wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Jak jest w rzeczywistości?
Trzeba przyznać, że w ostatnim czasie liczba dostępnych witamin bardzo wzrosła. Obecnie, można je kupić praktycznie wszędzie. Są one dostępne nie tylko w każdej aptece, ale również w innych miejscach. Jeśli mówimy o witaminach bez recepty, to można je otrzymać także w różnych supermarketach, stacjach benzynowych, zwykłych sklepach czy tych zielarskich. Opcji jest naprawdę mnóstwo. Łatwo domyślić się, że na takie usługi jest naprawdę spory popyt – w innym razie witaminy nie byłyby tak popularne i nikt nie sprzedawałby ich w takich ilościach. Trzeba też zaznaczyć, że producenci stworzyli produkty przeznaczone dla każdej grupy wiekowej. W aptekach, na stacjach benzynowych itp. spokojnie można kupić tabletki dla dzieci, dorosłych czy seniorów. Różne są też formy witamin. Niektóre są sprzedawane również w postaci pastylek do ssania lub syropów. Czy jednak rzeczywiście opłaca się je kupować?
Naszym zdaniem tylko w niektórych przypadkach. Jeśli zdrowo odżywiacie się i prowadzicie odpowiedni tryb życia, to raczej nie macie kłopotów z niedoborami składników odżywczych. To oczywiście można też sprawdzić i każdemu zalecamy to zrobić. Wystarczy tylko raz na jakiś czas udać się do swojego lekarza rodzinnego, aby zlecił odpowiednie badania. Warto pilnować tej kwestii, by nie przegapić pewnych niepokojących zmian w organizmie. Jeśli badania coś wykażą, to w porozumieniu z lekarzem warto kupić odpowiednie witaminy. To najlepsza droga postępowania, ponieważ leczenie się na własną rękę nie zawsze daje pożądane rezultaty. Jeśli jednak wszystko wyszło dobrze, to naprawdę nie ma sensu kupować witamin – to oznacza, że zdrowo odżywiacie się i macie w organizmie wszystko to, co potrzeba.
Jakie są inne przypadki, kiedy warto stosować witaminy? Jeśli zdajecie sobie sprawę, że nie odżywiacie się zbyt zdrowo, to naprawdę nie ma na co czekać. Prawdopodobieństwo, że brakuje Wam określonych witamin jest całkiem spore. Witaminy szczególnie przydają się też w zimie i tuż przed wiosną. Brak słońca, mniejsza liczba owoców i warzyw – to również ma wpływ na to, że w naszym organizmie może brakować konkretnych elementów. Nie bagatelizujcie tej kwestii i w takim przypadku też wybierzcie się do apteki po odpowiednie witaminy. Podobnie powinniście postąpić, kiedy jesteście w starszym wieku, żyjecie w ciągłym biegu czy przechodzicie rekonwalescencje. Zawsze jednak warto na początek pójść do lekarza i po przeprowadzonych badaniach dokładnie określić, jakie witaminy powinniście zażywać, a jakich nie musicie.

Opublikowane w: leki

Dodaj komentarz